Vertikutace trávníku

Co je to vertikutace.

Trochu záhadné slovo vertikutace (od anglického vertical cut vzniklo české vertikutace a sloveso vertikutovat) znamená jednoduše prořezávání trávníku a to nikoliv vodorovně jako u obvyklého sečení, ale svisle, vertikálně.

Co je cílem vertikutace

Cílem vertikutace je udržovat krásný vzhled zahrady a její koruny: trávníku. Cílem je tedy odstranění z trávníku zbytků mechů rozrostlých od posledního podzimního sekání, zbytků posekané trávy a plevel. To vše je směstnáno do zplstnatělé nepropustné vrstvičky, která postupně zamezuje přístup vody, hnojiv a kyslíku do půdy. Tím se stává trávník méně odolný a náchylnější k působení škůdců a chorobám. Plstnatou vrstvu se tedy třeba vertikutací rozrušit. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do travního drnu asi 3 mm, jemně se prořezává svrchní vrstva půdy. Tím se trávník provzdušňuje a pootevře živinám a vodě. V létě tak nebude náchylný k vysychání. Současně se pomocí vertikutace trávník zmlazuje, řezy podporují vytváření nových travních výhonků.

Úprava trávníku po vertikutaci

Travní plsť se potom musí z trávníku mechanicky odstranit. Náš vertikutátor současně po prořezání drnů mech a zbytky trávy rovnou vyčeše. Případná holá nebo poškozená místa trávníku dosejeme kvalitním travním semenem a trávník potom pohnojíme. A pak už musíme dbát jen o pravidelné zalévání. Další vertikutace pak přijde na podzim.

 

Chcete se na něco zeptat - zeptejte se.
 

Fotogalerie: Vertikutace trávníku